BHA 2016 FinalistsHJ’s 2016 British Hairdressing Awards Finalists Announced!

 

Judging took place this week for HJ's BHA's which are sponsored by Schwarzkopf Professional. Did your application make the cut?

 

REGIONAL CATEGORIES

 
Eastern Hairdresser of the Year
Paul Falltrick, Paul Falltrick Creative, Hornchurch
Ashley Haynes and Charlotte Oldfield, RUSH Hair, Romford
Joseph I’Anson and Lisa Graham, Mark Leeson, Mansfield
Nathan Jasztal, Silhouette Du Barry, Chelmsford
Callum Standen-May, The Egg Salon, Norwich
Angelo Vallillo, Zullo & Holland, Nottingham

 

London Hairdresser of the Year
Luke Benson, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex
Daniele De Angelis, TONI&GUY, Commercial Street
Philipp Haug, TONI&GUY, Sloane Square
Andy Heasman, RUSH Hair, Strutton Ground
Karine Jackson, Karine Jackson Hair & Beauty, Litchfield Street
Desmond Murray, Atherton Cox, New Cavendish Street

 

Midlands Hairdresser of the Year
Royston Blythe and Charles Douek, Royston Blythe, Shrewsbury
James Earnshaw, Francesco Group, Stafford
Kieron Fowles, Regis, Birmingham
Shaun Hall, Mark Leeson, Chesterfield
Nick Malenko and Sophie Beattie, Royston Blythe, Wolverhampton
Nicola Smyth, Nicola Smyth Award Winning Hair, Leamington Spa

 

North Eastern Hairdresser of the Year
Dean Bradwell, Scarlet Moon, Middlesbrough
Ross Charles, Ross Charles, York
Joseph Ferraro, Joseph Ferraro, Harrogate
Hannah Gordon, Paul Gordon, Scunthorpe
Julian Holland, The Mark Hill Salon, Kirk Ella
Jonathan Turner, Hooker & Young, Newcastle Upon Tyne

 

North Western Hairdresser of the Year
Brent Barlow and Rosie Binns, Ethos Hairdressing, Manchester
Harry Boocock and Christopher Horsman, The Hair Studio, Leeds
Mai Ha, Trevor Sorbie, Manchester
Marcello Moccia, Room 97 Creative Hairdressing, Wakefield
Melenie Tudor, En Route Hair & Beauty, Wakefield
Jon Wilsdon, Toni&Guy, Deansgate

 

Northern Ireland Hairdresser of the Year
Julian Dalrymple, The Sitting Room Hairdressing, Ballymena
Sharon Dow, Kevin Kahan, Bangor
Damien Johnston, Pure Hair, Belfast
Keith Kane, Keith Kane Hair International, Carryduff
Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing, Newtownards
Leisa Stafford, Stafford Hair, Belfast

 

Scottish Hairdresser of the Year
Iain Bruce-Low, Bruce-Low Hair, Oban
Brian Gallagher, Gallagher Horner Hair, Bishopsbriggs
Colin McAndrew, Medusa Hairdressing, Edinburgh
Suzie McGill and Dylan Brittain, Rainbow Room International, Uddingston
Heather Nelson, Nelson Hairdressing, Lanark
Caroline Sanderson and Claire McIntyre, Ego Hair Design, Inverness

 

Southern Hairdresser of the Year
Thomas Hills, TH1 Hair, Oxted
Altin Ismaili, Marc Antoni, Reading
Robert Masciave, Metropolis Hairdressing, Kingston Upon Thames
Kerry Jane Mather, KJM Salons, Fleet
Rae Palmer, WeLove Salons, Southsea
Anne Veck, Anne Veck Salons, Oxford

 

Wales & South West Hairdresser of the Year
Craig Chapman, Craig Chapman Hair Design, Launceston
Mia Dellicompagni and Amy Sultan, Francesco Group, Poole
Ben Driscoll-Price, Robert Johns, Portishead
Jamie Hill, Jamie Hill Salon, Swansea
Steven Smart, Smartest 73, Weston-Super-Mare
Abby Whittaker and Karly Whittaker, Sarah Hodge Hairdressing, Taunton 

 

 

SPECIALIST CATEGORIES

 
Afro Hairdresser of the Year
Harry Casey, Jamie Stevens Hair, London
Robert Eaton and Karla Ancliff-Smith, Russell Eaton, Leeds
Lisa Farrell, London Hair Academy, London
Anthony Grant, Shai Hair Salon, London
Michelle Thompson, Francesco Group, Stafford
Anne Veck, Anne Veck Hair Salons, Oxford

 

Artistic Team of the Year
Angelo Vallillo Academy, Nottingham
Ego Hair Design, Inverness
Hare & Bone, London
Mark Leeson, Mansfield
RUSH Hair, London
TONI&GUY, London

 

Avant Garde Hairdresser of the Year
Rachel Bartlett, TONI&GUY, Covent Garden
Suhyun Kang, London Hair Academy, London
Chie Sato, TONI&GUY, Covent Garden
Indira Schauwecker, TONI&GUY, Covent Garden
Erika Selvaggio, Taylor & Taylor, London
Anne Veck, Anne Veck Hair Salons, Oxford

 

Men’s Hairdresser of the Year
Jonathan Andrew, Jamie Stevens Hair, London
Michael Francos, D&J Ambrose, Pinner
Jason Hall, Jason Hall Hairdressing, Edinburgh
Terri Kay and Andrea Giles, Mark Leeson, Mansfield
Kevin Luchmun, TONI&GUY, Shoreditch
David Siero, TONI&GUY, South Kensington

 

Newcomer of the Year
Marlon Hawkins, Brooks & Brooks, London
Lauren Killick, TH1 Hair, Oxted
William Lamb, Daniel Granger Hairdressing, Northampton
Michael Rackett, RUSH Hair, Croydon
Melissa Timperley, Sassoon Salon, Manchester
Emma Yates, Peter Prosser Hairdressing, Hereford

 

Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year
Robert Eaton, Russell Eaton, Leeds
Ashley Gamble and Stephanie Gamble, Ashley Gamble, Shifnal
Siobhan Golden, TONI&GUY, Wigmore Street
Georgie Mathers, TONI&GUY, Covent Garden
Madeleine Murphy, ENA Salons, London
Sharon Peake and Adam Bryant, Ethos Hairdressing, Manchester

 

HJ’s British Hairdresser of the Year Nominees
Darren Ambrose
Errol Douglas
Mark Hayes
Gary Hooker & Michael Young
Akin Konizi
Mark Leeson
Angelo Seminara
Jamie Stevens

 

A second round of judging will take place in September and the winner will be announced in November.

 

To learn more please visit the HJI Website: click HERE