AHIA 2021 Finalists Announced and UK and Australia Salons Have Been Recognised

The finalists have been named in the AHIA 2021! This year these are separate creative awards to honour creative talent.  Partners of this awards program include Revlon Professional, ghd, Excellent Edges and Amazing Hair.

 

The international judges include Akin Konizi, Errol Douglas, Vivienne MacKinder, Sean Dawson, Candy Shaw, Ruth Hunsley, Sergi Bancells- Estetica, Christina Butcher of Hair Romance and Erin Wilson of Woman’s Day!

 

The winners will be announced at the 2021 AHIA Creative Gala Night on Monday June 14 June at Star Casino in Sydney.

 

So, who were the incredibly talented finalists? We are delighted to see so many Easydry salons in Australia recognised. It was also incredible to see so many Easydry UK customers recognised in the International category. We wish all of the nomineees the best of luck in the final in June!

 

AUSTRALIAN HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Deanna Parker Attwood, Wieselmann Salon
  • Dmitri Papas, SalonXPapas
  • Jacky Chan, Oscar Oscar Salons Chadstone
  • Kobi Bokshish, Intershape Hair
  • Pauline McCabe, Rock Paper Scissors Hair Studio
  • Sam James, SJ Establishment
  • Uros Mikic, Kinky Curly Straight

 

NEW ZEALAND HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Ann Marie Young, Jingles Hair Design
  • Anthony Bayer, Anthony Bayer Hair
  • Danny Pato, D&M Hair Design
  • Kylie Hayes, Moha Hairdressing
  • Michael Beel, Buoy Salon and Spa
  • Shannon Dowd, Zibido Hair

 

COLOUR EXPERT OF THE YEAR

  • Kristie Kesic, Cobelle Creative
  • Sanja Scher, Chiseled Hair
  • Shannon Bunn, Bush Factory
  • Stevie Corthine, Stevie English Hair

 

NSW/ACT HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Ali Holmes, Wild Life Hair SoGo
  • Carolyn Gahan , Carolyn Jayun Hair
  • Christopher Byrne, Sloans of Lane Cove
  • Hanan Ibrahim, Lahfastyle
  • James Calabria, Franco of Canberra
  • Jenni Tarrant, Bond Hair Religion
  • Paula Hibbard, Paula Hibbard
  • Zoe Wilde, Sir & Duchess

 

QLD HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Amy Gaudie, Urban Chic
  • Andre Faiva, Revolution Hairdressing
  • Brodie Lee Tsiknaris, Rokstar Salon
  • Elle Schoemaker, Cobelle Creative
  • Jack Horton, Jack Horton Hair
  • Jules Tognini, lil’ off the top/Togninis
  • Ryan King, Togninis
  • Shae Tsiknaris, Tsiknaris Hair

 

SA/TAS HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Johnny Georgiou, Barbery The Craft of a Barber
  • Lisa Robertson, Pipsqueek In Saigon
  • Mario Fioravanti, SJ Establishment

 

VIC HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Bernadette Beswick, Beswick Education Services
  • Cristina Tatasciore, Flipped Hair
  • James Morris, BIBA Gertrude St
  • Nikki Porter, Rubi Hair Malvern
  • Sanja Scher, Chiseled Hair

 

WA/NT HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Jude McEwen, TONI&GUY Perth Central
  • Matthew Woolley, Pierrots Hair Studio
  • Stephanie Bellairs, Cabello by Stephanie Bellairs
  • Terrina Brown, Zedz
  • Timothy Pascoe, Tim Pascoe Hair

 

APPRENTICE OF THE YEAR

  • Adrian Köhnenkampf, Rubi Hair Richmond
  • Amelia Loucas, BIBA Gertrude Street
  • Chinta King, Jack Horton Hair
  • Paige Cameron, Cobelle Creative

 

INDEPENDENT STYLIST OF THE YEAR

  • Charlene Fernandez, Charlene Fernandez Hair
  • Hanan Ibrahim, Lahfastyle
  • Jo Sym-Choon, Jo Sym-Choon Hair
  • Matthew Woolley, Pierrots Hair Studio

 

MASTER CUTTER OF THE YEAR

  • Brodie Lee Tsiknaris, Rokstar Salon
  • Elle Schoemaker, Cobelle Creative
  • Jake Putan, Jake Putan
  • Jules Tognini, lil’ off the top / Togninis
  • Ryan King, Togninis
  • Sanja Scher, Chiseled Hair

 

NEW CREATIVE TALENT OF THE YEAR

  • Adam Harant, Wild Life SoGo
  • Christopher Byrne, Sloans of Lane Cove
  • Elle Schoemaker, Cobelle Creative
  • Evie Golding, Rokstar Salon
  • James Morris, BIBA Gertrude St
  • Jenni Tarrant, Bond Hair Religion
  • Louise Graham, Hey Hair
  • Tep Read, SalonXPapas

 

AVANT GARDE HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • AhKim Anthony Tan, AhKim Art of Hair
  • Fabien Maillot, Fab Hairstyle
  • Louise Graham, Hey Hair
  • Paul James Graham, Paul & Paul Salon
  • Sharon Blain, Sharon Blain Education

 

MEN’S HAIR SPECIALIST OF THE YEAR

  • Anthony Staltari, Barbery Australia
  • Johnny Georgiou, Barbery The Craft of a Barber
  • Tarik Jašarević, Mr.T Salon
  • Timothy Pascoe, Tim Pascoe Hair
  • Tom White, Same Same But Different

 

BEST COLAB OF THE YEAR

  • Intercoiffure Australia
  • Stephanie & Coco
  • The Blonde and The Barber

 

CREATIVE TEAM OF THE YEAR – Salon or Salon group

  • Bach Hair
  • Ella&Jade
  • Jack Horton Hair
  • Rubi Hair
  • SJ Establishment
  • Sloans Salons

 

HOT SHOTS TEAM (sponsored by Goldwell, ghd, Excellent Edges and Amazing Hair)

  • Adam Harant, Wild Life SoGo
  • Alyssia Pearson, TONI&GUY Broadbeach
  • Eliza Andrews, Royals Hair
  • Emily Carter, Em&Co Hair
  • Evie Golding, Rokstar Salon
  • Hayley Warner, Oscar Oscar Salons Carindale
  • Leanne Kay, Stevie English Hair
  • Louise Graham, Hey Hair
  • Mario Fioravanti, SJ Establishment
  • Matthew Woolley, Pierrots Hair Studio
  • Natasha Tsangaris, Luke Reynolds Hairdressing
  • Scott James Sheehy, TONI&GUY Newtown

 

INTERNATIONAL HAIRDRESSER OF THE YEAR

  • Cos Sakkas, TONI&GUY
  • Darren Ambrose, D & J Ambrose
  • Errol Douglas, Errol Douglas
  • Gary Hooker & Michael Young, Hooker & Young
  • Kerry Mather, KJM Salons
  • Mark Leeson, Mark Leeson
  • Martin Crean, MODE Hair
  • Sally Brooks, Brooks & Brooks

 

 

To view the finalist collections, please CLICK HERE.

 

To read more about this in Style Icons, please CLICK HERE.

Leave a comment

©Easydry 2020. All Rights Reserved.

feedback
close slider

    Let us know your feedback